2018. je godina i pojavio se novi ZBS, pa i nove odredbe vezane za bicikl. Pogledajte nove odredbe Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima u kojima se pojavljuje reč bicikl
Izdvojio sam članove novog zakona koji u sebi imaju reč „bicikl“. Preporučujem da se upoznate sa celim novim zakonom, jer vozeći bicikl mi smo učesnici u sobraćaju i zato treba da znamo i ostale odredbe.
(Objavljen u „Sl. Glasniku“ R Srbije 02.06.2009)
ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA
II OSNOVNA NAČELA BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA
Član 7.
13) biciklistička traka je saobraćajna traka namenjena isključivo za saobraćaj bicikala, mopeda i lakih tricikala,
26) biciklistička staza je put namenjen isključivo za kretanje bicikala,
32) bicikl je vozilo sa najmanje dva točka koje se pokreće snagom vozača, odnosno putnika, koja se pomoću pedala ili ručica prenosi na točak, odnosno točkove,
67) učesnik u saobraćaju je lice koje na bilo koji način učestvuje u saobraćaju,
68) vozač je lice koje na putu upravlja vozilom,
69) pešak je lice koje se kreće po putu, odnosno koje po putu sopstvenom snagom vuče ili gura vozilo, ručna kolica, dečje prevozno sredstvo, kolica za nemoćna lica ili lice u dečjem prevoznom sredstvu ili lice u kolicima za nemoćna lica koje pokreće sopstvenom snagom ili snagom motora ili lice koje klizi klizaljkama, skijama, sankama ili se vozi na koturaljkama, skejtbordu i sl,
IV PRAVILA SAOBRAĆAJA
1. Opšte odredbe
Član 25.
Vozač vozila mora da se zaustavi iza vozila iz stava 1. ovog člana, kada lica koja ulaze, odnosno izlaze iz tog vozila, moraju da pređu preko saobraćajne trake, odnosno biciklističke staze ili trake kojom se vozilo kreće.
3. Kretanje vozila po putu
Član 40.
Za vožnju bicikla, gde ne postoji posebna staza, odnosno traka, sme da se koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza.
7. Prvenstvo prolaza
Član 47.
Vozač koji pri skretanju vozila preseca biciklističku stazu ili traku, dužan je da propusti vozila koja se kreću stazom, odnosno trakom.
11. Preticanje i obilaženje
Član 57.
Neposredno ispred raskrsnice i na raskrsnici vozač u slučaju kada se kreće putem sa prvenstvom prolaza, sme da pretiče:
- bicikl, moped ili motocikl.
13. Zaustavljanje i parkiranje
Član 66.
Vozač ne sme da zaustavi ili parkira vozilo:
- na pešačkom prelazu i na prelazu biciklističke staze preko kolovoza kao i na odstojanju, odnosno rastojanju manjem od pet metara od tih prelaza,
- na biciklističkoj stazi, odnosno traci,
15. Upotreba svetala u saobraćaju
Član 81.
Prilikom kretanja noću i u uslovima smanjene vidljivosti:
- pešak koji se kreće po kolovozu na javnom putu van naselja, mora biti osvetljen ili označen reflektujućom materijom,
- bicikl mora da ima upaljeno jedno belo svetlo na prednjoj strani i jedno crveno svetlo na zadnjoj strani,
19. Saobraćaj zaprežnih vozila i učešće životinja u saobraćaju
Član 87.
Domaće životinje mogu biti na putu samo u pratnji lica koja su dužna da ih vode i obezbeđuju tako da životinje ne ugrožavaju bezbednost saobraćaja. Životinje je zabranjeno voditi iz vozila ili sa vozila. Na autoputu, motoputu, državnim putevima prvog reda kao i biciklističkim stazama nije dozvoljen pristup životinjama, odnosno vođenje životinja.
20. Posebne odredbe o saobraćaju bicikala, mopeda, tricikala, četvorocikala i motocikala
Član 88.
Dete mlađe od 12 godina ne sme da upravlja biciklom na javnim putevima.
Izuzetno u pešačkoj zoni, zoni usporenog saobraćaja, zoni „30“, zoni škole i nekategorisanom putu, biciklom može upravljati i dete sa navršenih devet godina.
Izuzetno u pešačkoj zoni i zoni usporenog saobraćaja, biciklom može da upravlja i dete mlađe od devet godina ako je pod nadzorom lica starijeg od 16 godina.
Član 89.
Vozač bicikla ne sme da se kreće biciklističkom stazom brzinom većom od 35 km/h.
Ukoliko na putu postoji biciklistička traka, vozač bicikla, mopeda i lakog tricikla mora da se kreće desnom biciklističkom trakom u odnosu na smer kretanja saobraćaja.
Na biciklističkim stazama za saobraćaj u oba smera vozila, vozač bicikla mora da se kreće desnom stranom u smeru kretanja vozila.
Ako se dva ili više vozača bicikala, mopeda, tricikala i motocikala kreću u grupi, dužni su da se kreću jedan za drugim.
Član 90.
Vozač bicikla, mopeda, tricikla i motocikla mora da upravlja vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometa druge učesnike u saobraćaju, a naročito ne sme da:
- ispušta upravljač iz ruku,
- sklanja noge sa pedala,
- se pridržava za drugo vozilo,
- vodi, vuče ili potiskuje druga vozila, odnosno životinje, osim da vuče priključno vozilo za bicikl,
- dopusti da vozilo kojim upravlja bude vučeno ili potiskivano,
- prevozi predmete koji mogu da ga ometaju tokom upravljanja,
- upotrebljava na oba uva slušalice za audio uređaje.
Član 91.
Vozač i putnik motocikla, mopeda, tricikla i četvorocikla moraju za vreme vožnje nositi na glavi zakopčanu homologovanu zaštitnu kacigu, na način propisan deklaracijom proizvođača kacige.
Vozač bicikla, mopeda, tricikla, odnosno motocikla, ne sme da prevozi lice koje je pod uticajem alkohola, odnosno psihoaktivnih supstanci ili iz drugih razloga nije sposobno da upravlja svojim postupcima.
Bliže propise o uslovima koje moraju da ispunjavaju zaštitne kacige koje koriste vozači, odnosno lica koja se prevoze na motociklu, mopedu, triciklu i četvorociklu, donosi ministar nadležan za poslove saobraćaja.
Član 92.
Bicikl, moped i motocikl u saobraćaju na putu mogu da imaju priključno vozilo sa dva točka namenjeno za prevoz tereta, priključeno tako da je obezbeđena stabilnost vozila u kom ne smeju da se prevoze putnici. Priključno vozilo ne sme biti šire od jednog metra, a na zadnjoj levoj strani mora imati poziciono svetlo crvene boje ili trouglasti katadiopter ako je vuče bicikl.
Član 93.
Pešak koji gura ručna kolica, bicikl, bicikl sa motorom ili motocikl, osobe sa invaliditetom koje se kreću u invalidskim kolicima, moraju se kretati uz desnu ivicu kolovoza u smeru kretanja.
21. Kretanje pešaka
Član 96.
Pešak je dužan da preko kolovoza i biciklističke staze prelazi pažljivo i najkraćim putem, nakon što se uveri da to može da učini na bezbedan način.
24. Saobraćaj na autoputu i motoputu
Član 102.
Autoputem i motoputem dozvoljeno je kretanje samo motocikla, putničkih vozila, teretnih vozila i autobusa, sa ili bez priključnih vozila.
Autoputem i motoputem ne smeju se kretati vozila iz stava 1. ovog člana čija je najveća konstruktivna brzina manja od 50 km/h.
Odredba st. 1. i 2. ovog člana ne odnosi se na policijska i vojna vozila.
30. Prevoz lica vozilima
Član 118.
Vozač bicikla stariji od 18 godina može na biciklu prevoziti dete do osam godina starosti, ako je na biciklu ugrađeno posebno sedište, prilagođeno veličini deteta i čvrsto spojeno sa biciklom.
Dete mlađe od 12 godina ne sme se prevoziti na mopedu, triciklu, motociklu i četvorociklu.
Motocikl može da ima bočno sedište za prevoz putnika.
VII SAOBRAĆAJNA SIGNALIZACIJA
3. Semafori
Član 140.
Za regulisanje kretanja bicikala i mopeda na biciklističkim trakama ili stazama, mogu se upotrebljavati semafori sa trobojnim svetlima.
Svetla na semaforu iz stava 1. ovog člana su crvene, žute i zelene boje, na kojima se svetla postavljaju po vertikalnoj osi, jedno ispod drugog, i to: crveno gore, žuto u sredini, a zeleno dole. Crveno i žuto svetlo su u obliku kruga sa simbolom bicikla crne boje dok je zeleno svetlo sa simbolom bicikla smešteno u krugu crne boje.
Na prelasku biciklističke staze za kretanje vozila iz stava 1. ovog člana preko kolovoza, mogu se koristiti uređaji za regulisanje kretanja pešaka, ako se staza nalazi uz obeleženi pešački prelaz.
Član 146.
Za regulisanje kretanja pešaka upotrebljavaju se semafori sa svetlima crvene i zelene boje. Svetla moraju biti postavljena po vertikalnoj osi, jedno ispod drugog, i to: crveno svetlo gore, a zeleno svetlo dole, odnosno po horizontalnoj osi, jedno pored drugog: crveno svetlo levo, a zeleno svetlo desno.
Svetlosni saobraćajni znakovi iz stava 1. ovog člana imaju sledeće značenje:
- crveno svetlo – zabranjen prolaz,
- zeleno svetlo – dozvoljen prolaz,
- trepćuće zeleno svetlo – dozvoljen prolaz i nagoveštaj da će se uskoro uključiti crveno svetlo.
Na semaforu iz stava 1. ovoga člana mogu se dodati zvučni uređaji koji pešacima daju obaveštenje o tome da je upaljeno zeleno svetlo semafora, odnosno da im je dozvoljen prolaz.
Svetla iz stava 1. ovog člana sastoje se od svetleće površine crvene ili zelene boje na kojoj se nalazi tamna silueta pešaka ili od tamne površine na kojoj se nalazi svetleća silueta pešaka crvene ili zelene boje.
Svetla iz stava 1. ovog člana ne smeju da budu uključena istovremeno.
Pešak, odnosno vozač bicikla iz člana 140. stav 3. ovog zakona, ne sme preći niti započeti prelazak kolovoza kada mu je svetlosnim saobraćajnim znakom, kojim se reguliše kretanje pešaka, prelazak zabranjen.
IX TEHNIČKO REGULISANJE SAOBRAĆAJA
1. Opšte odredbe
Član 158.
Pod tehničkim regulisanjem saobraćaja podrazumevaju se sve mere i akcije kojima se utvrđuje režim saobraćaja u redovnim uslovima i u uslovima radova na putu, a naročito: usmeravanje i vođenje saobraćaja, upravljanje brzinama u funkciji gustine saobraćajnog toka, ograničenje brzine u funkciji stanja kolovoza i vremenskih uslova, određivanje jednosmernih puteva i ulica, utvrđivanje puteva i ulica u kojima se zabranjuje saobraćaj ili saobraćaj određene vrste vozila, ograničenje brzine kretanja za sve ili pojedine kategorije vozila, određivanje prostora za parkiranje i zaustavljanje vozila, snabdevanje, usmeravanje i preusmeravanje korisnika, određivanje bezbednog i efikasnog načina regulisanja saobraćaja na raskrsnicama, lokacija autobuskih stajališta, dozvoljena osovinska opterećenja, radi zaštite životne sredine i slično.
Saobraćajno-tehničkim merama u naselju uređuje se režim saobraćaja u redovnim uslovima i u toku radova na putu, a naročito: usmeravanje tranzitnog, teretnog, biciklističkog, pešačkog saobraćaja, utvrđivanje puteva i ulica namenjenih javnom prevozu putnika, način korišćenja saobraćajnih traka za vozila javnog prevoza putnika, ograničenje brzine za sve ili pojedine kategorije vozila, određivanje jednosmernih ulica, pešačkih zona, zona usporenog saobraćaja, Zona „30“, zona škole, zona zaštite životne sredine, određivanje bezbednog i efikasnog načina regulisanja saobraćaja na raskrsnicama, određivanje prostora za parkiranje i zaustavljanje vozila, snabdevanje, usmeravanje i preusmeravanje korisnika i slično.
Za sprovođenje utvrđenog režima saobraćaja mora se izraditi saobraćajni projekat i na putu postaviti saobraćajna signalizacija prema projektu. Nadležni organ iz člana 157. stav 1. ovog zakona daje saglasnost da je projekat izrađen u skladu sa utvrđenim režimom saobraćaja.
3. Zona usporenog saobraćaja
Član 161.
Zona usporenog saobraćaja vozila je deo puta, ulice ili deo naselja u kome kolovoz koriste pešaci i vozila.
Vozač je obavezan da se u zoni usporenog saobraćaja kreće tako da ne ometa kretanje pešaka i biciklista, brzinom kretanja pešaka, a najviše 10Â km/h.
Zona usporenog saobraćaja mora biti obeležena propisanom saobraćajnom signalizacijom.
[ad#Google Adsense 468 x 15]XII OSPOSOBLJAVANJE KANDIDATA ZA VOZAČE
2. Teorijska obuka
Član 214.
Teorijska obuka obuhvata najmanje sledeće gradivo:
6)ostali učesnici u saobraćaju – pojam i njihove osobine koje utiču na bezbedno odvijanje saobraćaja, karakteristike ponašanja u saobraćaju dece, starih lica, osoba sa posebnim potrebama, pešaka, biciklista, motociklista i drugih lica, pojam, karakteristike i uticaj šinskih vozila na bezbedno odvijanje saobraćaja, mogući uticaj životinja na bezbedno odvijanje saobraćaja na putu,
Bliže propise o načinu sprovođenja teorijske obuke kandidata za vozače donosi ministar unutrašnjih poslova.
Pravno lice iz člana 207. stav 1. ovog zakona dužno je da teorijsku obuku kandidata za vozače obavlja na propisan način.
XXI KAZNENE ODREDBE
9. Prekršajne kazne za fizičko lice
Član 331.
Novčanom kaznom u iznosu od 15.000 do 30.000 dinara ili kaznom zatvora u trajanju do 30 dana kazniće se za prekršaj lice koje postupi suprotno odredbama iz sledećih članova ovog zakona:
41) člana 146. stav 6, kazniće se pešak, odnosno biciklista, ukoliko sa sobom vodi dete mlađe od 12 godina,
Član 332.
Novčanom kaznom u iznosu od 6.000 do 20.000 dinara kazniće se za prekršaj lice koje postupi suprotno odredbama iz sledećih članova ovog zakona:
30) člana 81. stav 1. tačka 5), ukoliko se biciklista kreće putem van naselja,
Član 333.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000 kazniće se za prekršaj lice koji postupi suprotno odredbama iz sledećih članova ovog zakona:
49) člana 91. stav 2, za vozača bicikla,
82) člana 161. stav 2, kazniće se vozač koji ometa kretanje pešaka i biciklista u zoni usporenog saobraćaja,
Član 334.
Novčanom kaznom u iznosu od 3.000 kazniće se za prekršaj lice koje postupi suprotno odredbama iz sledećih članova ovog zakona:
24) člana 81. stav 1. tačka 5), kada se biciklista kreće putem u naselju gde postoji ulična rasveta,
29) člana 90, za vozača bicikla,
[ad#Google Adsense 468 x 15]
Milorad Bogdanovic
апр 13, 2010 -
Da li su obavezni prsluk i kaciga za vozace bicikla?
admin
апр 25, 2011 -
Nisu obavezni, ali to stavljaš na sebe zbog SVOJE bezbednosti, a ne zato što to zakon kaže ili ne kaže!
nikola
сеп 27, 2014 -
interesuje me da li je biciklista obavezan da pjesacki prelaz prelazi gurajuci biciklo pored sebe ili ne?unapred hvala
Zole Kralj
апр 15, 2010 -
to se i ja pitam 😀
zelim ici autoputem do palica posto nema drugog puta…
lazar
апр 16, 2010 -
ovaj zakon je trebao da se uvede ranije pomaze i bezbedan je.Super je sto je uveden.
lazar
апр 16, 2010 -
ovaj zakon je bezbedan u saobracaju super je sto je uvede.Trebao je i ranije da se uvede.
Dule
апр 19, 2010 -
Prsluk je obavezan samo van grada u uslovima smanjenje vidljivosti, a kaciga nije obavezna, ali je svakako preporucljiva zbog vase bezbednosti…
Cika
апр 25, 2011 -
Kako je obavezan prsluk van grada kada van naselja ne sme uopste da se vozi?
p.s. Lazare ne sernjaj.
admin
апр 25, 2011 -
Gde piše da je zabranjenja vožnja van naselja?
Jovan
авг 15, 2011 -
Dobar dan. Jel treba da se registruje el. bicikl? i da li treba dozvola za njega?
nikola
мај 19, 2012 -
stvarno hvala svima koji se vise brinu za mene od mene samog.Ja ipak mislim da nije isto kada ti neko preporuci da nosis to i to zbog svoje sigurnosti i kad ti neko naredi moras da nosis to i to.Moram samo da umrem ,a jos uvek lepa rec i najteza vrata otvara.Previse zakona koji kazu nesmes NESMES nesmes sta bre nesmem ma ima da smem iz inata a taj inat je srbe odrzao jel do sada smo svi trebali da nestanemo koliko su se trudili da nas zatru.Ko donosi te zakone ljudi koji su mi jednom prilikom rekli “ pa zakon nemora da bude pravedan…“Nemojte pogresno da me shvatite ali ubi me preterivanje ,zamislite donose zakon o tome dali covek sme da vodi ljubav sa svojom zenom posle njene smrti, bolesno pa i ovo je bolesno zakon za bicikliste jel to hoce da nas sklone sa druma.Umesto da automobili nestanu iz gradova(gradovi buducnosti) oni udaraju po biciklistima. Nemoj da pocnemo mi biciklisti da bacamo jeksere po drumovima pa da vidimo ko ce da se vozi a ko nece. Il da preoremo drumove ha ha ko Marko nemoj da nas cikate.Pozdrav Iz Smedereva od Veselog Smederevca al stvarno za neke stvari se ne zezam stvarno previse „brige“prosto me udavise.KO mama kad kaze detetu nemoj ovo nemoj ono nemoj nemoj…..
milina
апр 1, 2014 -
Molim vas odgovorite mi kako da obeležim tricikl kojim upravlja osoba sa posebnim potrebama (20g.) naravno u pratnji .
Dule
апр 1, 2014 -
Moraćete da kontaktirate MUP (i budete uporni).
nikola
сеп 27, 2014 -
interesuje me da li je biciklista obavezan da pjesacki prelaz prelazi gurajuci biciklo pored sebe ili ne?unapred hvala
Dule
сеп 27, 2014 -
Teoretski bi morao da ga gura pored sebe na pešačkom prelazu, međutim, to je samo teorija.
maxa
дец 8, 2014 -
Zanima me da li ja kao biciklista mogu na semafnru kada je crveno da prodjem s desne strane par auta i stanem prvi pored prvop auta? Hvala
Dule
дец 9, 2014 -
Nisam siguran, ali mislim da se po zakonu to sme raditi (ako nemaš bici stazu ili traku).
Ne verujem da će ti neki saobraćajac išta prigovoriti.
Naravno, moraš biti svestan da te vozači automobila sigurno tu neće očekivati, pa moraš biti spreman na sve.
Sasa
апр 1, 2016 -
Sve sto utice na bolju bezbednost u saobracaju treba prihvati.
nenad
апр 1, 2016 -
pola a mozda i vise od pola ovih odredbi se ne postuje, rekao bih da je opasnije ako se postuju. U svakom slucaju opasno je voziti bicikl u Srbiji, a posebno u Beogradu. Ja sam digao ruke, divim se hraborosti pojedincima koji u spicu voze Bulevarom ili po sredini Kneza Milosa
anja
авг 26, 2016 -
Stvarno je treba bicikl gurati pored sebe na pešačkom prelazu?
Dule
авг 27, 2016 -
Ako nema one odvojene crvene zebre koja stoji u nastavku biciklističke staze – onda u teoriji treba gurati bicikl.
Postoji jedna malo nedorečena stvar, a to je vožnja bicikla po trotoaru. Tumačenjem drugih članova, može se doći do zaključka da bicikl ne sme da se vozi po trotoaru (pa samim tim ni na pešačkom prelazu)
Nikola
авг 27, 2016 -
Da li je zabranjeno skretati u levo na raskrsnici ili smo u obavezi da predjemo na pesackom prelazu? Hvala
Dule
авг 27, 2016 -
Teoretski moramo da vozimo uz desnu ivicu kolovoza, pa ako uz skretanje levo, postoji i traka za pravo, moramo da idemo pravo, pa gurajući bicikl pređemo preko zebre.
Duletov blog | Bicikli u Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima (u primeni od 3. aprila 2018. godine)
апр 1, 2018 -
[…] Ovde se nalaze stare odredbe gde sepominje reč bicikl, pa ih možete uporediti sa novim. […]
SrbijaSpace
јул 22, 2018 -
I dalje aktuelan i koristan članak!
dejan
мар 5, 2020 -
a kako ce me neko kazniti na bajsu ako necu da stanem.. juriti me pod rotacijom.. to im ne polazi za rukom.. a ja bajsem mogi gde hocu,kad hocu,kao i koliko hocu.. kaciga je visak,ometa,kao i prsluk. u papucama i penzose skloniti sa biciklovima iz saobracaja jer ugrozavaju i svoj i tudji zivot.. repetiljke su pametna stvar.