Do sela Rtanj vodi odličan asfaltni put sa bilo koje strane da dođete. Ako dolazite iz Boljevca skrenite ka selu Ilino i posle Ilina ćete videti tablu za hotel Ramonda koji se nalazi u selu Rtanj.
Ako dolazite sa druge strane, iz Sokobanje, pratite isti putokaz.
Ako dolazite iz Paraćina, kod hotela Balašević skreećete desno na put koji vodi do sela Rtanj.
U stvari, pogledajte Google Maps i sve će vam biti jasno
Sve u svemu, kolima dolazite do Tačke 1 i tu možete parkirati. Tu je neki hotel, restoran, ali ima mesta i uz put. Moja preporuka je da na pešačenje krenete upravo odatle da biste lepo zagrejali mišiće i tetive pred malo teži teren. Teoretski kolima možete doći i do Tačke 2 i tako uštedeti 600m pešačenja po asfaltu, a ako hoćete baš mnogo da uštedite (oko 25 minuta hoda, tj. 1750m), onda preko Tačke 4 dođite kolima do Tačke 3 gde počinje staza kroz šumu. Koordinate tih tačaka su date na kraju teksta.
Kao što već sigurno znate, prvi deo uspona ide kroz šumu, a drugi deo je potpuno bez hlada (sa nešto niskog rastinja gde možete uhvatiti malo hlada).
Najveći problem samom uspona je sunce. Po putokazima kroz hladovinu (šuma) se ide oko 2h i onda još oko 1h na otvorenom do vrha. Pošto ćete provesti neko vreme na vrhu, računajte minimum 2h da ćete provesti na suncu. Mi smo uboli dan bez hladovine i temperaturu od preko 30 stepeni. Vetar malo spašava, ali bez kreme za sunčanje, kape ili marame (i dugih rukava) ne preporučujem letnji uspon.
Na izlasku iz šume ćete videti putokaz ka kafanici gde imaju hladno pivo i vodu, a cenu su bukvalno „daj šta daš“. Ipak, ponesite minimum litar ipo vode po osobi i neke slatkiše.
Kao što možete videti, uspon je konstantan, ali nije pretežak. U našoj grupi je bilo i dvoje klinaca od 6 i 9 godina koji su se bez većih problema popeli na svoj prvi vrh.
Obuća se preporučuje planinarska, mada će i patike poslužiti u slučaju suvog vremena. Naravno, đon ćete verovatno malo uništiti zbog kamenja, pa zato ipak preporučujem planinarske cipele ili patike.
U nastavku sledi par slika sa opisima.
- Asfaltom zagrevanje (između tačaka 1 i 2)
- Početak prave šume (tačka 3)
- I onda se izađe i šume i krene sunce da prži
- Jedno od par mesta sa hladom
- Pogled je naravno sjajan
- Sunce prži, ali uživamo i dalje
- E nemojte ići ovim putem već cik cak stazom koja se ne vidi najbolje iz ovog ugla (mi smo naravno išli ovom prečicom i crkli)
- I tako idemo…
- I idemo…
- Sve vreme i uživamo u pogledu
- I vrh je odmah tu, samo treba proći još par seprentina
- I pogled
- Bleja na vrhu
- Bleja
- Pa još malo bleje
- I još malo
- I još…
- Pa opet taj pogled
- A tu su i neke pričurine
- I onda lagano dole
- Zloupotreba dece u marketinške slike
- Pogled iz kafanice
Koordinate onih tačaka sa početka
Tačka 4 skretanje sa glavnog puta
A na Wikilocu imate trek ove putanje, kao i drugih.
Kokan
авг 9, 2022 -
Zdravo, lepa tura! Slike su lepo začinile tekst!:)
Pratim tvoj blog, znam da koristiš OpenStreetMap-e (npr. imaš biciklističke staze na NBGD-u, dosta njih sam i ja uneo/ispravio), pa bi mogao da iskoristiš svoje znanje i veliku publiku da ih malo popularizuješ (na uštrb Gugl mapa, jelte:).
Konkretno, ova ruta koju opisuješ je uneta u sklopu unošenja planinarskih staza u saradnji sa planinarskim savezom Srbije – https://www.openstreetmap.org/relation/11097107, a ima dosta dobrih aplikacije za ljude koji žele da idu u divljinu (OrganicMaps, OsmAnd…). Čak bih rekao da su Gugl mape u najmanju ruku užasno neinspirativne i siromašne na mestima gde Gugl nema šta da ti proda (kao što je planina), a u drugom ekstremu mogu da budu i dosta opasne neiskusnim ljudima! Ne kažem da treba sad išta da menjaš, nego eto samo da ti dam predlog za ubuduće:)